התאורה של מגדל אייפל בלילה

כשחשכת הלילה יורדת על פריז, נדלקים האורות ברחבי העיר הנראים כמו יהלומים על רקע השמיים הכהים. אבל אף אחד מהם אינו מרשים כל כך כמו מגדל אייפל המאיר בזהרורים. עם שקיעת השמש, המגדל הופך ליצירת אור וצל ענקית, המסמלת את יופייה של פריז בלילה.

בכל ערב, 20,000 נורות חשמליות נדלקות במגדל אייפל ומאירות את הבניין הידוע בכל רחבי העולם. האור הזהוב והבוהק יוצר מראה כמעט קסום, ומשך שעות הוא מנצנץ אל תוך הלילה. בקיץ, כשהימים ארוכים יותר, המגדל נשאר דולק עד אחר חצות. אך בחורף הוא כבה מוקדם יותר.

עם זאת, המגדל אינו תמיד מואר בצבע זהוב אחיד. לעיתים קרובות הוא מואר בתבניות וצבעים שונים לכבוד אירועים מיוחדים וחגים המתרחשים בצרפת או בעולם. למשל, לכבוד יום העצמאות של צרפת ב-14 ביולי, המגדל מואר אך ורק באדום, כחול ולבן – צבעי הדגל הצרפתי. בחג המולד המגדל מואר באפקט של נוצות שלג נופלות, ובשבוע האופנה של פריז הוא משנה את צבעיו מדי לילה בהתאם למעצבי האופנה המובילים.

אז למה בעצם מגדל אייפל מואר בכל לילה?

כאשר נבנה המגדל אייפל ב-1889 לכבוד התערוכה העולמית של פריז, המתכננים התייעצו עם מדענים ומהנדסים מן השורה הראשונה של צרפת. הם החליטו להרכיב גוף תאורה ייחודי שנקרא אטומביל שכלל אלפי נורות גז שהאירו את המגדל כל לילה. האורות שיקפו את גאונות ההמצאה והטכנולוגיה של אותה התקופה, שהמציאה לראשונה תאורת גז יעילה לשימוש נרחב.

האורות של מגדל אייפל היוו גם סמל ל"עיר האורות" – הכינוי של פריז בזכות התרבות העשירה והחיים הליליים התוססים שלה. אפילו לאחר שנורות הגז הוחלפו בנורות חשמל, המסורת להארת מגדל אייפל נמשכת וכיום זה נחשב לאחד האתרים המצולמים ביותר בעולם.

מיליוני תיירים מבקרים בפריז מדי שנה כדי לצפות ביופיו הלילי של המגדל. ברוב התצלומים המפורסמים של פריז, ניתן להבחין במגדל המאיר מעל קו הרקיע ברקע. הוא הפך לסמלה המובהק של העיר ומהווה את אחת האטרקציות הפופולריות ביותר בקרב מבקרים.

לפעמים אפשר לראות אנשים מטיילים על המדרכות שלמורחבות סביב המגדל, מביטים כלפי מעלה לעבר פסגתו המבריקה. ילדים קטנים מצביעים למעלה בהתלהבות כשהם רואים אותו בפעם הראשונה. זוגות מאוהבים מחזיקים ידיים ומביטים במגדל, שקורנת ממנו תחושה רומנטית. אמנים רבים יושבים על הדשא של גני הטווילרי ומנסים לתפוס את יופיו של המגדל על הבד או הקנווס.

בשעות הערב המאוחרות, כאשר רוב העסקים בעיר נעלים כבר, בתי הקפה והמסעדות שסביב המגדל עדיין פועלים במלוא המרץ. הם מלאים באנשים הבאים לאכול ארוחת ערב מאוחרת או פשוט לשבת וליהנות מהנוף היפהפה של המגדל המואר. לפעמים אפשר לשמוע מוזיקה רכה נושאת מבתי הקפה, וצחוק של אנשים המבלים ונהנים מהלילה הפריזאי. התאורה של המגדל יוצרת אווירה קסומה וייחודית.

מעבר ליופיו האסתטי, לתאורת מגדל אייפל יש גם תפקיד מעשי חשוב. המגדל, שגובהו כ-300 מטר, הוא אחת הנקודות הגבוהות ביותר בפריז. על ראש המגדל מוצבים אנטנות וציוד תקשורת המשרתים את העיר כולה ואת האזור מסביב. המגדל גם משמש נקודת ציון בולטת עבור טיסות, הן אזרחיות והן צבאיות, הנכנסות ויוצאות מהעיר. בזכות הגובה והמיקום האסטרטגי שלו, המגדל עוזר לכוון טייסים, לנווט מטוסים ולהבטיח נחיתות והמראות בטוחות בנמל התעופה שארל דה גול הסמוך.

אם כן, התאורה של מגדל אייפל היא הרבה יותר מאשר פשוט אטרקציה תיירותית יפה. היא מהווה חלק בלתי נפרד מנוף פריז הלילי, ומסייעת בתפקודים חיוניים עבור התעופה והתקשורת באזור. המגדל המואר הפך לסמל של העיר ומייצג את פאריז כבירת האור, האופנה, התרבות והרומנטיקה של צרפת ושל העולם כולו.

צפייה במגדל אייפל מהזוויות והמיקומים הטובים ביותר

המגדל מואר מדי ערב החל משקיעה ועד השעות המאוחרות של הלילה. אבל היכן המיקומים הכי טובים לצפות בו ולצלם אותו? האם יש נקודת תצפית אחת מובהקת או שכדאי לנסות כמה זוויות שונות?

רבים יאמרו שהמקום הכי קלאסי לראות את מגדל אייפל הוא מגשר אלכסנדר השלישי, הנמתח מעל נהר הסיין ממש מול המגדל. הנוף מכאן אכן מרשים ביותר. אפשר גם להמשיך הלאה ברגל על גדות הסיין עצמן, שמשני צדדיהן פרושים גנים ירוקים ומטופחים. ככל שמתקדמים לאורך הנהר, כך הזווית של המגדל משתנה בהדרגה ונחשפות פרספקטיבות חדשות שלו.

עוד נקודה מעולה לצפייה במגדל נמצאת בראש גבעת מונמארטר, שם ניצבת הבזיליקה הידועה של פריז. כאן יש נוף מרהיב של כל העיר, עם המגדל מזדקר מעל כל הגגות במרכז התמונה. אפשר גם לרדת במדרגות מהגבעה לכיוון שדרות הרפובליקה, תוך כדי צילום המגדל מזוויות שונות ומשתנות.

מיקום מעניין נוסף הוא גני טרוקדרו, הממוקמים ממש מאחורי המגדל עצמו. מכאן נשקף נוף יפה של גב המגדל, כאשר התאורה שלו בולטת על רקע בנייני פריז ההיסטוריים. זו גם הזדמנות לראות מקרוב כיצד פועל מנגנון התאורה המורכב של המבנה הייחודי הזה.

כמובן שתמיד אפשר גם פשוט להסתובב ברובע הסמוך למגדל, שכולל אתרים מפורסמים כמו שאנז אליזה וקתדרלת נוטרדאם. מכל פינה כמעט נשקף נוף אחר לגמרי של המגדל, וחוויית הצפייה בו היא חלק בלתי נפרד מהטיול ברובע המרתק הזה של פריז.