מגדל אייפל מדרגות – כל מה שרציתם לדעת!

מגדל אייפל, אחד המבנים האייקוניים והמפורסמים בעולם, הוקם בשנת 1889 בפריז שבצרפת עבור התערוכה העולמית. המגדל תוכנן על ידי המהנדס גוסטב אייפל בשיתוף עם המהנדס סטפן סובסקי. במקור הוא נועד לשמש כמבנה זמני בלבד שייהרס בתום התערוכה, אך בסופו של דבר נותר עומד על תילו בזכות הפופולריות העצומה לה זכה.

גובהו של מגדל אייפל 324 מטרים ובמשך כ-40 שנה הוא נחשב למבנה הגבוה בעולם. צבעו החום-אדמדם מקורו בציפוי מיוחד שהוסף לברזל כהגנה מפני חלודה. בראש המגדל מותקנת אנטנה בגובה 7 מטרים, כך שגובה המבנה ביחד איתה הוא 331 מטר.

אחד האלמנטים המפורסמים והאייקוניים ביותר במגדל אייפל הן המדרגות הדרמטיות שלו. כמגדל תצפית לתיירים, המדרגות מאפשרות גישה לנקודות התצפית הנרחבות שבראש המבנה. מעבר לכך, הן מהוות חלק בלתי נפרד מן האתגר היומיומי של ניהול ותחזוקת המגדל, וסיפקו במה לאירועים רבים לאורך השנים.

מהותן ועיצובן הייחודי של המדרגות

המדרגות תוכננו בצורת "תיבת נפט" – כלומר עם צלע אחת ארוכה במיוחד היורדת מפינת החדר כלפי מטה בזווית. זוהי צורה אדריכלית ייחודית המעניקה להן מראה אלגנטי ומרשים. ב-1896 נוספו עוד 72 מדרגות לרגל המדרגות המקורית, מה שהשלים את המראה האייקוני שלהן כפי שהוא מוכר לנו היום.

קווי המתאר של המדרגות עצמן גם הם מרשימים ביותר – במבט על הן יוצרות צורה כמעט מושלמת של משולש שווה-צלעות. 3 הקצוות של המשולש מייצגים את 3 כווני הירידה של המדרגות, בזווית מדויקת של 120 מעלות ביניהם.

על מנת ליצור את אפקט "תיבת הנפט", רוחב המדרגות הולך ונעשה צר יותר ככל שהן יורדות מטה. בראש המדרגות רוחבן 2.5 מטרים, ואילו בתחתית הן רק 60 ס"מ בלבד.

חומרי הגלם שמרכיבים את המדרגות זהים לשאר חלקי המגדל – ברזל יצוק חזק ועמיד. מעקה המדרגות מצופה בעץ אגוז כהה אלגנטי.

תחזוקה ובטיחות המדרגות

על מנת לשמור על בטיחות המטפסים במדרגות, הן עוברות תחזוקה ובדיקות בטיחות שוטפות. צוות מיוחד של 15 מתחזקים מטפס על המגדל מדי יום, מסיר כתמי צבע, מחזק ברגים רופפים ועוקב אחר שחיקה אפשרית.

ההתאמה המושלמת בין לוחות הברזל היא קריטית למניעת תקלות, ולכן הצוות עוקב בקפדנות אחר סימנים כלשהם של שחיקת החומר. הם גם אחראים לחידוש הצבע מעת לעת – אף על פי שהמגדל צבוע בלא פחות מ-60 טון צבע במקור, הוא מצביע מחדש כל 7 שנים.

מספר המדרגות וקצב העלייה

ישנן 1665 מדרגות במגדל אייפל בסך הכל, מחולקות שווה בשווה בין שלוש רגלי המדרגות. בכל אחת מהרגליים ישנם 555 שלבים המובילים עד למרפסת התצפית בקומה השנייה.

העפלה בכל המדרגות יכולה לארוך בין 45 ל-60 דקות בקצב הליכה בינוני עבור אדם ממוצע. כיום ישנה מעלית מהירה המגיעה עד לקומה השנייה, מה שחוסך מהמטיילים את 162 המדרגות התחתונות.

השיא הלא-רשמי למרוץ במעלה ובמורד המדרגות עומד על מדהים – רק 9 דקות ו-33 שניות!

פתיחתן ההיסטורית של המדרגות לציבור ב-1910

בתחילה, המדרגות לא היו פתוחות כלל בפני מבקרי המגדל הרגילים. רק אנשי התחזוקה, קוסמים ולהטוטנים שהופיעו על המדרגות יכלו לטפס בהן בשנים הראשונות לקיומו.

רק ב-1910 החליטו השלטונות המקומיים לפתוח לראשונה את המדרגות לציבור הרחב, במקביל להתקנת מעליות חשמליות מודרניות שהקלו מעט על המאמץ הפיזי הנדרש לטיפוס.

זה היה צעד מכריע שהפך את מגדל אייפל לאתר התיירות הפופולרי ביותר בעולם – תואר בו הוא מחזיק בגאווה עד ימינו אנו. מאז פתיחתן, המדרגות ההיסטוריות עמדו במרכזה של שלל אירועים סוערים ובולטים הקשורים למגדל ולפריז כולה.

תקריות בולטות ואירועים על המדרגות לאורך ההיסטוריה

ב-1911, איש בשם פרנסיסקו קורודו ניסה להתאבד בקפיצה מהמדרגות. למזלו הוא נחת על עץ סמוך שריכך במעט את הנפילה וניצל. כיום ישנם מעקים בטיחות לאורך המדרגות למניעת ניסיונות התאבדות.

בזמן מלחמת העולם השנייה וכיבוש פריז בידי הנאצים, היטלר תלה דגל ענק של גרמניה הנאצית מראש מגדל אייפל, כשהמדרגות והמגדל משמשים כרקע אייקוני לתעמולה הגרמנית. הדגל הוסר והוחלף בדגל צרפת לאחר שחרור העיר ב-1944.

ב-1985 ביצע הקוסם האגדי דייוויד קופרפילד את אחד מהמופעים המפורסמים שלו, "הלווייתן הנעלם", על מדרגות המגדל מול קהל של 400 מיליון צופי טלוויזיה ברחבי העולם.

שנהאירוע היסטורי על המדרגות
1911ניסיון התאבדות כושל של פרנסיסקו קורודו
1944הסרת דגל הנאצים והחלפתו בדגל צרפת לאחר שחרור פריז

וגם בימינו, קבוצות מחאה ואקטיביסטים ממשיכים לנצל את הבולטות והסמליות של המדרגות כדי למשוך תשומת לב למטרותיהם. ב-2015 טיפסה קבוצת מפגיני גרינפיס על המדרגות כשהם נושאי שלטים למען האקלים, וב-2022 קבוצה מחופשת לדמויות מהסדרה בית הנייר מחתה שם נגד העלאת גיל הפרישה.

מגדל אייפל, יחד עם מדרגותיו המרשימות והבולטות, הפך לאחד מסמליה המוכרים ביותר של פריז וצרפת כולה במהלך 130 שנות קיומו. המדרגות שימשו כאלמנט מרכזי בחווית הביקור במגדל, וסיפקו במה לשלל אירועים היסטוריים לאורך הדורות. ייחודיות עיצובן ומיקומן הופך אותן לאחת האטרקציות המפורסמות והאהובות ביותר במבנה האייקוני.

נראה כי גם בעתיד הנראה לעין הן ימשיכו למשוך מיליוני מבקרים מדי שנה, ולשמש כרקע מרהיב לאירועים היסטוריים נוספים הצפויים להתרחש במגדל אייפל.

 

שנהמספר מבקרים במגדל אייפל
1910200,000
20202.3 מיליון

שאלות נפוצות

מתי נבנה מגדל אייפל?
מגדל אייפל נבנה בשנת 1889 עבור התערוכה העולמית בפריז.

מי תכנן את מגדל אייפל?

המגדל תוכנן על ידי המהנדס גוסטב אייפל בשיתוף עם סטפן סובסקי.

כמה זמן נחשב מגדל אייפל למבנה הגבוה ביותר בעולם?
מגדל אייפל נחשב למבנה הגבוה בעולם במשך 41 שנים.

מה גובהו של מגדל אייפל?
גובה מגדל אייפל הוא 324 מטר. יחד עם האנטנה שבראשו גובה המבנה הוא 331 מטר.

מדוע צבעו של המגדל חום-אדמדם?
הצבע נבע מציפוי מיוחד שהוסף לברזל כדי להגן על המגדל מפני חלודה.

כמה מדרגות יש במגדל?
יש 1665 מדרגות, מחולקות שווה בשווה בין 3 רגליים. בכל רגל יש 555 שלבים.

כמה זמן לוקח לטפס בכל המדרגות?

בין 45 ל-60 דקות בקצב הליכה בינוני.

האם אפשר לרוץ במעלה המדרגות?
ניתן לרוץ, אך יש לנקוט משנה זהירות. השיא הלא-רשמי הוא 9 דקות ו-33 שניות.

מתי נפתחו המדרגות לציבור?

המדרגות נפתחו לציבור בשנת 1910.

כמה מבקרים מגיעים למגדל אייפל מדי שנה כיום?
כיום מגיעים כ-7 מיליון מבקרים בכל שנה למגדל אייפל.

טיפים חשובים

 1. לבשו נעליים נוחות וסגורות היטב לטיפוס במדרגות
 2. הביאו איתכם בקבוק מים
 3. צאו מוקדם בבוקר כדי להימנע מעומס יתר במדרגות
 4. עצרו למנוחה במידת הצורך בעת הטיפוס
 5. שמרו על הניקיון ואל תזרקו פסולת
 6. הקפידו לא לגעת או להישען על מעקות המדרגות
 7. היזהרו מילדים קטנים שעלולים לרוץ או להחליק במדרגות
 8. אל תעמדו באמצע המדוושים כדי לצלם, הסתובבו לצדדים
 9. שימו לב היכן אתם דורכים בירידה והרימו מבט מדי פעם
 10. הקפידו לא לדחוף או למהר את העולים לפניכם
 11. היזהרו מכיסים ותיקים פתוחים שעלולים לגרום לגניבות
 12. בדקו מראש היכן נמצאים בתי השימוש הקרובים
 13. הצטיידו במצלמה לתעד את הנוף המרהיב מלמעלה
 14. בקשו מאנשים לצלם עבורכם תמונות מזכרת יחד עם הנוף
 15. בדקו מראש מה שעות הפתיחה של המגדל והמדרגות
 16. וודאו שיש לכם כרטיסים מראש אם ברצונכם לעלות לראש המגדל
 17. בחרו ימים בהירים לביקור על מנת ליהנות מהנוף
 18. בקרו במוזיאון מגדל אייפל הסמוך אם יש לכם זמן
 19. צאו להפסקות בין עליות במדרגות אם אתם עייפים
 20. תהנו מהחוויה ! זו הזדמנות יוצאת דופן