גני טרוקדרו – הגנים שמסביב למגדל אייפל

גני טרוקדרו (Jardins du Trocadéro) הם פארק ציבורי בפריז, צרפת. הם נמצאים ברובע השישה-עשר של פריז, מול נהר הסן. שטח הגנים הוא 93,930 מ"ר, והם הוקמו במסגרת התערוכה העולמית של פריז, במקום בו היו לפני כן גני ארמון טרוקדרו הישן, שעוצבו בידי ז'אן-שארל אלפן עבור היריד של שנת 1878.

גני טרוקדרו הם אחד המקומות הפופולריים ביותר בפריז. הם ידועים בעיקר בזכות הנוף המרהיב שלהם למגדל אייפל. הגנים מציעים גם מגוון רחב של אטרקציות, כולל מזרקות, פסלים, וספסלים רבים.

אחת האטרקציות הפופולריות ביותר בגני טרוקדרו היא המזרקה המרכזית, שנקראת מזרקת טרופיקל. המזרקה היא אחת המזרקות הגדולות ביותר בעולם, והיא מתנשאת לגובה של 12 מטר. המזרקה מוקפת בפסלים של חיות טרופיות, והיא מתעוררת לחיים בלילה עם מופעי מים וצבע.

ההיסטוריה של גני טרוקדרו

בניית פלאס דו טרוקדרו לתערוכה העולמית של 1878

אתר טרוקדרו נבנה לראשונה עבור התערוכה העולמית של פריז בשנת 1878. המבנה המרכזי שנבנה אז היה "פלאס דו טרוקדרו" – ארמון גדול ומפואר שתוכנן על ידי האדריכלים גבריאל דאביוסון וז'ולס בורדאייס. הארמון נבנה בסגנון המזכיר את ארמון המאה ה-17 ברומא שנקרא גם הוא טרוקדרו. מטרתו הייתה לארח חלק מהתערוכה ולשמש נקודת ציון בולטת עבור המבקרים. הבניין כלל אולמות תצוגה מרשימים, גנים נרחבים ומדרגות ומזרקות רבות. כ-16 מיליון מבקרים פקדו את האתר במהלך התערוכה.

הריסה ובנייה מחדש לתערוכה העולמית של 1937

לאחר התערוכה של 1878 המשיך האתר לשמש כאתר נופש ובילוי פופולרי עבור תושבי פריז. אולם, כשצרפת החליטה לארח שוב את התערוכה העולמית בשנת 1937, הוחלט להרוס את מבנה הטרוקדרו הישן ולבנות במקומו מבנה חדש ומודרני יותר. האדריכלים שארל לואי בופרה וז'ק כרטון תכננו את המבנה החדש שכלל כיכר מונומנטלית, מזרקות וגנים מפוארים על פני שטח גדול הרבה יותר מזה של 1878. מטרת הבנייה החדשה הייתה ליצור מתחם מודרני ומרשים שיותאם לתערוכה החדשה. האתר משך כ-31 מיליון מבקרים לתערוכה זו.

שימושים במהלך מלחמת העולם השנייה

במהלך מלחמת העולם השנייה שימש האתר מספר שימושים על ידי הכוחות הנאצים שכבשו את פריז ב-1940. חלק מהמבנים שימשו כמטה ומחנה של הצבא הגרמני. כמו כן נערכו במקום מספר אירועים וטקסים צבאיים של הנאצים כמו מצעדי ניצחון. בנוסף, במהלך המלחמה שימש האתר כנקודת הפגזה לתותחים הגרמנים שירו על פריז. לאחר שחרור פריז ב-1944 חזר האתר לשמש כאתר בילוי ונופש עבור הצרפתים.

הארכיטקטורה של הגנים

עיצוב הכיכר והארמון

המרכיב המרכזי בעיצוב אתר טרוקדרו הוא הכיכר הגדולה והמונומנטלית שנבנתה ב-1937. הכיכר מעוצבת בסגנון קלאסי וסימטרי, עם שני אגפי ארמון זהים משני צדדיה שתוכננו בהשראת ארמון טרוקדרו ברומא. במרכז הכיכר מזרקה גדולה ומרשימה עם פסלים ואלמנטים מים רבים. מאחורי המזרקה ניצב הארמון עצמו שחזיתו בנויה כקולונדה ענקית הנשענת על עמודי שיש ובה מספר פתחים וחלונות. הארמון משקיף מלמעלה על הכיכר ויוצר רושם מלכותי ומפואר.

משני צדי הכיכר המרכזית משתרעים גנים פורמליים וסימטריים האופייניים לסגנון הצרפתי. הגנים כוללים שבילים, בריכות ומזרקות קטנות וכן ערוגות פרחים מטופחות. בגנים מספר פסלים ואנדרטאות כמו גם ספסלים למנוחה. הצמחייה בגנים כוללת עצים נשירים כמו אדר ואשור, שיחים ופרחים עונתיים מגוונים. הגנים מאפשרים נקודת תצפית נוספת אל הכיכר ואל מגדל אייפל הניצב מעבר לנהר הסן.

מזרקות ופסלים בולטים

פרט למזרקה הגדולה, האתר כולל מספר מזרקות ופסלים נוספים בעלי ערך אמנותי וסמלי. בין היתר ניצב בכיכר פסלה של האלה מרי אן המסמלת את צרפת כרפובליקה. פסל זה הוצב במקור ב-1878 ושוחזר לאחר הריסת המבנה הישן בשנות ה-30. בנוסף ישנם שני פסלי אריות גדולים השומרים על הכניסה לארמון – סמל לכוח ועוצמה.

גני טרוקדרו – אחד הפארקים הפופולריים ביותר בפריז

כיום משמש אתר טרוקדרו כאחד המוקדים התיירותיים המרכזיים והפופולריים ביותר בפריז. מיקומו מול מגדל אייפל הופך אותו לאתר בילוי וצילום נהדר עבור התיירים. בכל שנה מבקרים במקום מיליוני תיירים המגיעים להתרשם מנוף העיר, לטייל בגנים, לצלם את מזרקות המים ופסלי האתר וכמובן לצלם תמונה עם מגדל אייפל ברקע. הכיכר והגנים מהווים גם שטחי ישיבה ומנוחה פופולריים למבקרים להנות מהנוף.

חלק מפופולריות האתר נובע מהיותו הנקודה הקרובה והטובה ביותר לתצפית על מגדל אייפל. גשר פסלי האמנים מוביל מטרוקדרו ישירות אל האי שבו ניצב מגדל אייפל, דרך גנים נרחבים נוספים. כך שהאתר משמש כנקודת המוצא הטובה ביותר למבקרים המעוניינים להגיע בהמשך אל המגדל עצמו.

בנוסף להיותו אתר תיירות, כיכר טרוקדרו מארחת גם אירועים ופסטיבלים רבים לאורך השנה בזכות המרחב הפתוח שהיא מציעה. קונצרטים, מופעי רחוב, תערוכות אמנות ועוד מתקיימים באופן סדיר באתר. הנוכחות המסיבית של מבקרים הופכת אותו לבמה מצוינת לקיום אירועים שמטרתם חשיפה לקהלים רחבים. העירייה מקיימת במקום גם שווקים ופסטיבלי אוכל מדי פעם.

תוכניות עתידיות

לקראת המאה ה-150 להיווסדה של פריז בשנת 2050, העירייה בוחנת תוכניות שיפוץ ושימור נרחבות של מתחם טרוקדרו. זאת על מנת לשמר את המבנים ההיסטורים של האתר שחלקם בני למעלה מ-130 שנה. בכוונת העירייה להשקיע עשרות מיליוני אירו בשחזור וחידוש חזיתות הארמון, עמודי השיש, הגגות, המדרגות ויתר המרכיבים האדריכליים של המתחם.

שיפוץ יסודי זה יאפשר לדורות הבאים להמשיך ולהתרשם מפארה של פריז כפי שבא לידי ביטוי בטרוקדרו. בנוסף, העבודות יכללו גם התאמות נגישות ובטיחות עדכניות יותר עבור המבקרים. העירייה רואה בשימור האתר חשיבות לאומית עליונה למורשתה של צרפת.
הרחבת הגנים והכיכר

בנוסף לשיפוץ המבנים, קיימות תוכניות להרחבה ניכרת של הגנים והכיכר של טרוקדרו עד שנת 2030. זאת על מנת ליצור מרחב ציבורי פתוח גדול ורחב ידיים יותר עבור המבקרים והתושבים. בין היתר יורחבו אזורי המדשאות, יינטעו מאות עצים חדשים ויותקנו פינות ישיבה ומנוחה נוספות ברחבי הגנים.

כמו כן תורחב הכיכר המרכזית עצמה על ידי הוספת שטחים מרוצפים משני צידיה. הדבר יתאפשר הודות להריסת מספר בנייני משרדים שכנים שיפנו את השטח לטובת הרחבת הכיכר והפיכתה לאחד המרחבים הציבוריים הגדולים והמרשימים בפריז.
הקמת מוזיאון חדש

החל משנת 2025 מתוכננת בנייתו של מוזיאון חדש שימוקם באגף המזרחי של ארמון טרוקדרו. המוזיאון החדש יוקדש לתולדות האתר ולתערוכות העולמיות השונות שנערכו בפריז במהלך המאה ה-19 והמאה ה-20. הוא יכלול מוצגים ושחזורים היסטוריים הקשורים לבנייתו ולהתפתחותו של האתר לאורך השנים כמו גם לאירועים משמעותיים שהתקיימו בו.

המוזיאון יהווה אטרקציה תיירותית ותרבותית חשובה נוספת בטרוקדרו ויספר את סיפורו המרתק של אחד האתרים המפורסמים וההיסטוריים ביותר בפריז.